מהו גיל המעבר?

גיל המעבר הנו התקופה בחייה של אישה בה מסתיימים מחזורי הפוריות בגופה. מדובר בתהליך ארוך, מתמשך והדרגתי שנקשר בייצור הולך ופוחת של הורמונים. התוצאה הסופית היא הפסקת המחזור החודשי והווסת. זהו גיל המעבר.

מהו גיל המעבר?

גיל המעבר הנו התקופה בחייה של אישה בה מסתיימים מחזורי הפוריות בגופה. הגיל הממוצע לתקופת המעבר הוא 50, אבל גיל המעבר יכול להתרחש בכל זמן בין גיל 48-54. הוא מתרחש כאשר השחלות בגופה של אישה מסיימות את תפקידן היצרני, כתוצאה מירידה בייצור ההורמונים הנקביים אסטרוגן ופרוגסטרון. הייצור ההורמונלי לא חדל בבת אחת, אלא נשים עוברות מספר שלבים כחלק מתהליך הדרגתי.

מה הם התסמינים הנפוצים של גיל המעבר?

כמה מהתסמינים המרכזיים כוללים:

 • גלי חום
 • כאבי פרקים
 • יובש נרתיקי
 • אובדן חשק מיני
 • הזעת לילה
 • עלייה במשקל, חרדה, נדודי שינה מתמשכים, מצבי רוח מתחלפים, הדלדלות העור
 • סטרס, רגישות יתר, עייפות, יובש בעיניים, אובדן שליטה בשלפוחית השתן, אובדן זיכרון לטווח קצר
 • ירידה בהערכה העצמית, דיכאון

קיימים מגוון טיפולים שעשויים לסייע בצמצום תסמיני גיל המעבר. ראשית, יש לקבוע באיזה שלב את נמצאת בתקופת גיל המעבר ולאבחן את התסמינים הספציפיים שאת חווה. הטיפול המומלץ ייקבע על ידי רופא/ת הנשים על בסיס אינדיבידואלי, בהתאם לצרכיה של כל אישה ואישה.

מה אני יכולה לעשות כדי להקל על התסמינים ולמנוע מחלות?

המטרה של כל טיפול בגיל המעבר היא למנוע סיבוכים לטווח ארוך ובינוני ולהקל על התסמינים בטווח הקצר:

בדיקות רפואיות מסייעות לאתר סיכון למחלות.

ביקורים על בסיס קבוע אצל רופא/ת הנשים שלך יאפשרו לבצע ממוגרפיות ובדיקות 'פאפ' על מנת למנוע סיבוכים.

המנעי מעישון. כשנתיים לאחר הפסקת העישון, הסיכון ללקות בהתקף לב חוזר לרמה הממוצעת באוכלוסייה והסיכון לחלות בסרטן הריאות קטן בשליש.

טיפול הורמונלי חלופי (HRT) יכול לסייע לדיכאון. טיפול זה מיועד להחליף את האסטרוגן בגופך (ההורמון שאחראי על פונקציות המין הנקביות) שהשחלות חדלות לייצר במהלך גיל המעבר. טיפול זה מתאים רק במידה והומלץ על ידי רופא/ה מוסמך/ת.

מה הן המחלות הנפוצות ביותר בגיל המעבר?

מחלות כלי דם ולב, אוסטאופורוזיס וסרטן השד הן המחלות הנפוצות ביותר בתקופת גיל המעבר. בקרב כ-85% מהנשים הספרדיות, ירידה באיכות חייהן קשורה במחלות אלו.

כיצד ניתן למנוע בריחת סידן ואוסטאופורוזיס?

במצב תקין, גופנו נפטר מרקמות עצם ישנות ומחליפן בחדשות כדי לשמור על עצמות חזקות. המבנה הביולוגי של נשים כולל מסת עצם נמוכה יותר מאשר גברים ולצד השינוי ההורמונלי שמתרחש בגיל המעבר, גופן מאבד יותר רקמות עצם מאשר מחדש. ההערכות של אחוז הנשים בגיל המעבר הסובלות מאוסטאופורוזיס נעות בין 30-50%. יחד עם זאת, ישנם גורמים רבים המסוגלים למנוע או לצמצם התפתחות של אוסטאופורוזיס. הקפידי על פעילות גופנית מתונה ועל משקל תקין.

מה בנוגע לעודף כולסטרול ולחץ דם גבוה?

עודף כולסטרול ולחץ דם גבוה נקשרים באופן ישיר למחלות לב וכלי דם. מסיבה זו, חיוני למנוע ולשלוט ברמות הכולסטרול ובלחץ הדם בעיקר באמצעות המנעות מצריכה שומן ומלח.

אני לא מרגישה אנרגטית במיוחד, מה עליי לעשות?

 • ספרי למשפחתך כיצד את מרגישה. שיתוף הקרובים אלייך בחששות יכול להביא להקלה, ומצידם הם יוכלו להבין אותך הרבה יותר טוב.
 • במידה ויש לך ילדים, אל תשכחי שגם אם הם כבר מבוגרים, הם עדיין זקוקים לך. השתדלי לשמור על אנרגיה חיובית ולסייע גם להם.
 • טפלי בעצמך. הישארי אקטיבית מבחינה פיזית ומנטלית.

 

אני סובלת מבריחת שתן כאשר אני צוחקת, משתעלת או מתעטשת. מה ניתן לעשות?

השינויים ההורמונליים שמתרחשים בגיל המעבר עשויים להוביל לאובדן מסת שריר ולהחלשות שרירי שלפוחית השתן. מסיבה זו, ייתכן ותחווי בריחת שתן מינורית בעקבות מאמץ גופני, קל ככל שיהיה. כיום יש מגוון רחב של מוצרי ספיגה לשלפוחית רגישה שעונים על הצרכים המשתנים של כל אישה ואישה. מוצרים אלו סופגים את הלחות ומנטרלים ריחות נלווים. למרבה המזל, את יכולה לחזק את שרירי האגן שלך באמצעות כמה תרגילים פשוטים שעשויים להקל ואף להעלים את התופעה של בריחת השתן: הם מוכרים בשם תרגילי "קיגל".

אז מה הם תרגילי קיגל בעצם?

תרגילי קיגל נועדו לחיזוק שרירי רצפת האגן שלך. מדובר בסדרת תרגילים פשוטה ביותר המורכבת מכיווץ והרפיית שרירי רצפת האגן ברצפים של 5 דקות. תרגילים אלו מסייעים בחיזוק השליטה הוגינלית, הרקטלית וכן על שלפוחית השתן. ניתן לבצע אותם בכל מקום ובכל זמן במהלך היום, מבלי שאף אחד יבחין.

אנחנו ממליצים על שלושת התנוחות הבאות:

 • לשבת כאשר הגב התחתון צמוד למשענת הכסא, והאמות מונחות על ירכייך.
 • לשכב על הגב כאשר כפות ידייך מונחות מתחת לישבן.
 • לעמוד זקוף כאשר רגלייך מפושקות קלות.

 

כיווץ:

 • כווצי את רצפת האגן שלך והחזיקי אותה במצב מכווץ במשך כ-5 שניות.
 • נשמי קלות והרפי למשך 5 שניות.
 • בצעי עשר פעמים רצופות. מומלץ לחזור על התרגיל לפחות שלוש פעמים ביום.

על מנת לוודא שאת מבצעת את התרגילים בצורה הנכונה, בפעם הבאה שאת ניגשת לשירותים נסי לעצור את זרם השתן באמצע הפעולה, לפני שהשלפוחית התרוקנה לגמרי. אנו ממליצים שתשתמשי בטכניקה זו רק על מנת לזהות את השרירים הרלוונטים לחיזוק רצפת האגן, ולא על בסיס קבוע שכן בשימוש חוזר היא עלולה לגרום לזיהום בדרכי השתן. עם תחילת התרגול, ייתכן ולא תצליחי לכווץ את שרירי רצפת האגן למשך 5 שניות ברצף או להשלים את כמות החזרות המומלצת, אבל בכל יום שתתרגלי תגלי שאת מצליחה יותר ויותר. לאחר כשלושה חודשים, תתחילי להיווכח בתוצאות. מרבית הנשים חוו שיפור בשליטה על הסוגרים כשנה לאחר תחילת התרגול

כתבות נוספות
מוצרים מומלצים