בריחת שתן לאחר ההריון

עם כל תינוק חדש, מגיע גם מכלול שלם של אתגרים וחוויות חדשות. בריחת שתן היא אחת מאותן תופעות שאמהות טריות רבות חוות, גם אם מעטות מספרות על כך. גלי מדוע מתרחשת בריחת שתן לאחר לידה וכיצד אפשר להתמודד איתה, כך שתוכלי להתמקד במה שחשוב באמת- הפעוט הקטנטן שהצטרף לחייך.

מה גורם לבריחת שתן לאחר הריון?

במהלך הלידה, תעלת הלידה שלך מתרחבת כדי לאפשר לעובר להגיח לעולם. לצד תעלת הלידה, גם שרירי רצפת האגן שלך נמתחים. כתוצאה, רצפת האגן שלך נחלשת ומאבדת מיציבותה, מה שמשפיע על שלפוחית השתן ועשוי לגרום לבריחת שתן לאחר ההריון. במידה וסבלת משלפוחית רגישה עוד בטרם ההיריון והלידה, אלו עשויים להחמיר את התסמינים שלך.

הנה עוד כמה גורמים שעשויים להגדיל את הסיכון לבריחת שתן לאחר הריון:

  • עובר גדול באופן יחסי
  • לידה ממושכת ו/או בעלת סיבוכים נרתיקיים

האם עברת ניתוח קיסרי? מומחים טוענים שאת עדיין נמצאת בסיכון לשלפוחית רגישה ולבריחת שתן, שכן עצם נשיאת העובר במהלך חודשי ההיריון עשויה להחליש את שרירי האגן. 

תסמינים של בריחת שתן לאחר היריון:

במידה ושרירי האגן שלך חלשים, את עשויה לחוות בריחת שתן בעת שיעול, עיטוש, צחוק, הרמת חפצים או מאמץ גופני. כמו כן את עשויה לחוות דחף עז ופתאומי ללכת לשירותים, לעיתים קרובות מהרגיל. תסמינים אחרים של בריחת שתן לאחר היריון כוללים התעוררות תכופה בלילות בשל צורך להתפנות, או בריחת שתן במהלך שנת הלילה.

מה אני יכולה לעשות לגבי שרירי אגן חלשים?

מצבים של בריחת שתן לאחר היריון ואי שליטה במתן שתן שמתפתחת בעקבות הלידה נוטים להשתפר משמעותית במהלך ששת החודשים הראשונים כחלק מתהליך ההחלמה של גופך. תרגילי רצפת אגן שנעשים על בסיס יומיומי יעזרו לחזק את השרירים ולצמצם את תסמיני בריחת השתן לאחר לידה. כמו כן, זכרי שכל פעולה מאומצת של 'דחיפה כלפי מטה' במהלך השבועות הראשונים לאחר הלידה עלולה למתוח את רצפת האגן יתר על המידה ולהחליש אותה. הגני על השרירים באיזור באמצעות הטיפים הבאים להתמודדות עם בריחת שתן לאחר היריון:

  • כווצי, הרימי והחזיקי את שרירי רצפת האגן שלך לפני שאת מתעטשת, משתעלת, מקנחת את האף או מרימה חפץ כזה או אחר.
  • שלבי רגליים ולחצי אותן חזק זו אל זו לפני שאת משתעלת או מתעטשת.
  • המנעי מהרמת חפצים או משאות כבדים.
  • המנעי מתרגילים שמאמצים את איזור רצפת האגן.

 

במידה ושליטתך בשלפוחית השתן לא משתפרת לאחר כשישה חודשים מיום הלידה, פני לרופא/ה שלך. הרופא/ה י/תוכל להמליץ על אפשרויות נוספות לטיפול ולשלול גורמים חלופיים לבריחת השתן שאת חווה.

כתבות נוספות
מוצרים מומלצים